کندانسینگ یونیت

کندانسینگ یونیت

کندانسینگ یونیت

همان طور که می دانیم چهار جزء اصلی در سیکل تبرید به صورت زیر عمل می نمایند. ابتدا کمپرسور مبرد را فشرده ساخته و کندانسور حرارت مبرد را دفع می نماید. سپس اکسپنشن ولو یا شیر انبساط افت فشار یافته و در انتها اواپراتور با گرفتن حرارت تبخیر می‌شود.

در کندانسینگ یونیت بوسیله کمپرسور و کندانسور و تجهیزات کنترلی سیکل تبرید بار برودتی لازم تامین گردیده و مبرد آماده ورود به اواپراتور می گردد.

در واقع کمپرسور مبرد را که در حالت گازی قرار دارد متراکم کرده و به کندانسور ارسال می نماید. درون کندانسور، مبرد درون کویل جریان داشته و بسته به نوع کندانسور و نوع ماده واسط خنک کننده در اطراف کویل ، باعث می گردند که هوا گرمای اضافی مبرد را گرفته و مبرد از حالت گاز به مایع تغییر فاز دهد. دلیل انتخاب نام کندانسینگ برای آن این است که کندانس به معنی چگالیده شدن مبرد (تغییر فاز از گاز به مایع) است.

 

اجزاء کندانسینگ یونیت

اجزاء کندانسینگ یونیت شامل موارد زیر می باشد:

  • کمپرسور

کمپرسور، یک پمپ فشرده کننده بخار است که توسط پیستون یا سایر روشهای فشرده سازی، گاز مبرد دریافتی از اواپراتور را فشرده و به کندانسور ارسال میکند. در کندانسینگ یونیت از کمپرسورهای اسکرال، پیستونی، روتاری و در بعضی از آنها کمپرسور اسکرو نیز استفاده می گردد. جهت آشنایی بیشتر با هر یک از انواع کمپرسور می‌توانید به مقاله مربوطه مراجعه کنید.

  • کندانسور

کندانسور یا چگالنده نوعی مبدل حرارتی است که گرما را از گاز متراکم داغ به ماده واسط خنک کننده منتقل می کند و باعث می شود که مبرد به مایع تبدیل شود.ماده واسط می تواند هوا، آب یا آب نمک باشد. همان طور که اشاره شد دو نوع کندانسور وجود دارد. کندانسور هواخنک و کندانسور آب خنک. (مراجعه به مقاله کندانسور چیست و انواع کندانسورها)

اگر کندانسور مورد استفاده، کندانسور از نوع هواخنک باشد به آن کندانسینگ یونیت هوایی گفته می‌شود. در این کندانسور با استفاده از فن جریان هوا را از روی لوله‌های کویل عبور می‌دهند. مبرد نیز با طی کردن مسیر لوله‌ها توسط هوا خنک می‌شود

در کندانسینگ یونیت‌های آبی، کندانسور آبی یا آب خنک است. در این نوع سیستم از کندانسور پوسته لوله‌ای بهره گرفته می‌شود.

همچنین علاوه بر این موارد تجهیزات کنترلی مانند اویل سپراتور یا جداکننده روغن، فیلتر درایر، سایت گلاس، گیج های فشار های و لو، پرشر سوئیچ ها و … نیز در کندانسینگ یونیت بکار برده می‌شود.

اجزای کندانسینگ یونیت

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


سلام

شما می توانید سوالات خود را مستقیما در واتساپ از ما بپرسید.

SocialSocialSocialSocial