نگهداری شلیل در سردخانه

نگهداری شلیل در سردخانه

نگهداری شلیل در سردخانه

نگهداری شلیل در سردخانه

شلیل از خانواده گل سرخیان و از میوه های درختی می باشد. شاید به یقین بتوان گفت بعد از میوه سیب، میوه های هلو و شلیل بیشترین سطح زیر کشت و تولید را در بین میوه های هسته دار کشور به خود اختصاص داده اند. این میوه از ترکیبات فنلی و کارتنوئیدی غنی بوده، که نقش مهمی در سلامت انسان دارند. شلیل در تمام مراحل تکامل، چه به صورت رسیده و چه به صورت نارس قابل استفاده می باشد. در کشور ایران این میوه ها برای تهیه کمپوت به صورت نارس و برای مصرف تازه خوری، در مرحله رسیده برداشت می شوند.

 

برداشت، بسته بندی و نگهداری شلیل

بافت میوه شلیل در مرحله رسیدگی بسیار نرم است. لذا برداشت در این مرحله سبب افزایش حساسیت به آسیب مکانیکی در هنگام حمل و نقل و نگهداری شلیل می شود. همچنین از جمله عوامل مؤثر بر کیفیت شلیل های تازه از مرحله برداشت تا بازار می توان به عملیات های زیر اشاره نمود. پس از برداشت کارهایی نظير:

جداسازی، پیش سرد کردن، ضد عفونی میوه و هوادهی، روش بسته بندی، شرایط حمل و نقل ميوه، دما و رطوبت نسبی محیط انبار می توان نام برد.

بنابراین به نظر می رسد با افزایش دانش فنی، آگاهی و رعایت نکات لازم از مرحله برداشت تا مصرف، بتوان محصولی با حفظ کیفیت و افزایش جاذبه های شکل ظاهری، به بازار عرضه نمود.

شلیل از انواع میوه های فرازگرا هستند. به این معنی که می تواند مراحل رسیدن خود را پس از برداشت، کامل نماید. شلیل ها به طور طبیعی ۴ تا ۵ ماه بعد از گل دهی می رسند. تغییر رنگ پوست (سبز زدایی) و نرم شدن گوشت میوه از علائم ظاهری رسیدگی در این میوه ها است. همچنین رسیدگی در میوه شلیل با افزایش نسبت قند به اسيده، افزایش تنفس و تولید اتیلن همراه است.

برای بسته بندی میوه شلیل از شانه های پلاستیکی استفاده می شود. بهتر است که شانه های پلاستیکی با فیلم های پلی پروپیلن بدون سوراخ ضخامت ۴۰ میکرون) و یا با فیلم های پلی اتیلن با دانسیته پایین (ضخامت ۷۰ میکرون با ۲۰۰ عدد سوراخ ۲ میلی متری در متر مربع) پوشانده شوند.

بسته بندی و نگهداری شلیل در سردخانه

انواع بیماری های میوه شلیل

میوه شلیل، به دلیل بافت خاصی که دارد به شدت در مقابل عوامل بیماریزای قارچی حساس هستند. به طوری که بعضی از این عوامل بیماری زا حتی قبل از برداشت نیز موجب آلودگی محصول و ایجاد خسارت می شوند. مهم ترین انواع پوسیدگی این میوه ها پس از برداشت پوسیدگی خاکستری، پوسیدگی قهوه ای، پوسیدگی رایزوپوسی و پوسیدگی آنتراکنوزی است.

 • از علائم پوسیدگی خاکستری، ایجاد لکه های قهوه ای رنگ در هر قسمتی از سطح میوه است که در محل های نگهداری مرطوب توده ای کپکی با رنگ سفید و در شرایط نگهداری خشکه اسپورهای خاکستری – قهوه ای رنگ ایجاد می شود. محل آسیب نرم و مرطوب است.
 • پوسیدگی قهوه ای به شکل لکه های قهوه ای مدور و سطحی، اغلب در محل زخم میوه ها و در نهایت، فساد و پوسیدگی نرم در تمام قسمت های میوه ظاهر می شود.
 • از ویژگی های بارز پوسیدگی رایزوپوسی در جعبه های بارگیری شده، این است که توده سفید میسلیومی همراه با دستک های میسلیومی طویل رشد می کند که به میوه های مجاور سرایت می کنند و موجب آلودگی آنها می شوند. اسپورانژ های سیاه قارچ به مقدار زیاد در لبه جعبه های پر از میوه دیده می شوند.
 • از علائم بیماری آنتراکنوزی، ایجاد لکه های نامنظم، کمی فرورفته و در مراحل پیشرفته ایجاد لکه های بافت مرده در مغز میوه است
نگهداری شلیل در سردخانه و بیماری های مرتبط

نگهداری شلیل در سردخانه

شلیل به دلیل طبیعت خاص خود و درصد رطوبت بالا، سريعا فاسد می شود. لذا باید بلافاصله بعد از برداشت، آنها را در دمای پایین نگهداری کرد. دما و رطوبت نسبی مناسب برای نگهداری شلیل، به ترتیب صفر تا 0.5 درجه سلسیوس و ۹۰ تا ۹۵ درصد رطوبت گزارش شده است. آسیب ناشی از سرما، نگهداری شلیل را در دمای پایین محدود می کند. از علائم سرمازدگی در میوه های شلیل می توان به خشک، آردی، الیافی شدن بافت، چرمی شدن بافت، کاهش درصد آب میوه، سخت شدن بافت، قهوه ای شدن گوشت با محفظه هسته، تداخل رنگی گوشت و قرمز شدن قسمت های داخلی اشاره کرد.

در مراحل پیشرفته، آسیب ناشی از سرما باعث جدا شدن بافت گوشت از هسته و ایجاد حفره در این منطقه می شود. برای کاهش و یا محدود کردن آسیب ناشی از سرما پیشنهاد می شود که از روش های گرم کردن متناوب طی نگهداری سرد و سرد کردن با تاخیر استفاده شود.

 • در روش سرد کردن با تأخیر که به آن رسیدگی کنترل شده نیز گویند، میوه ها بعد از برداشت و قبل از نگهداری در صفر درجه سلسیوس ۳۶ ساعت در دمای ۲۰ درجه سلسیوس نگهداری می شوند.
 • در روش گرمادهی متناوب، میوه ها بلافاصله پس از برداشت در شرایط سرد نگهداری می شوند. ولی میوه ها هر ۱۰ تا ۱۴ روزه برای مدت یک روز در دمای ۲۰ درجه سلسیوس و یا نزدیک آن قرار می گیرند.
 • میوه شلیل بسته بندی شده، در صورت نگهداری شلیل در سردخانه با دمای صفر الی ۱+/- درجه سلسیوس و رطوبت ۰ تا 5 حداکثر به مدت ۳۰ روز قابل نگهداری است.

در جدول زیر اطلاعات مناسب برای نگهداری شلیل ذکر شده است.

دمای نگهداری شلیل در سردخانه

نگهداری میوه ها در سردخانه

مقالات مرتبط با نگهداری میوه ها در سردخانه

اشتراک گذاری پست

دیدگاه (4)

 • وکیلی پاسخ

  در خانواده میوه های تابستانی هلو و شلیل بسیار پر طرفدار است

  اردیبهشت 25, 1401 در 2:32 ب.ظ
 • محمد حسینی پاسخ

  عالی بود

  اردیبهشت 25, 1401 در 2:34 ب.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


سلام

شما می توانید سوالات خود را مستقیما در واتساپ از ما بپرسید.

SocialSocialSocialSocial