لو پرشر یا کنترل فشار کم چیست؟

لو پرشر یا کنترل فشار کم چیست؟

لو پرشر یا کنترل فشار کم

لو پرشر یا کنترل فشار کم چیست؟

هرگونه افزایش فشار گاز یا روغن می تواند موجب آسیب رسانی به سیستم برودتی گردد. همچنین بالعکس در صورت بروز فشار پایین در سیستم و یا هرگونه نشتی در آن نیز می تواند موجب آسیب رسیدن به سیم پیچ کمپرسور و شکستن سوپاپ های کمپرسور شود. لذا استفاده از یک کنترل سوئیچ جهت کنترل فشار سیستم توصیه می گردد.

سوئیچ فشار KP برای استفاده در سیستم های تبرید و تهویه مطبوع برای محافظت در برابر فشار مکش بسیار کم یا فشار تخلیه بیش از حد بالا استفاده می شود. سوئیچ فشار KP همچنین برای راه اندازی و توقف کمپرسورها و فن های تبرید در کندانسورهای هوا خنک استفاده می شود.

لو پرشر دانفوس

عملکرد لو پرشر یا کنترل فشار کم

لازم به توضیح است که لوله کنترل فشار کم (Low Pressure Switch) به خط مکش وصل می شود و سیالی که در آن قرار می گیرد مبرد خود سیستم است و تغییر فشار مبرد قسمت مکش باعث قطع و وصل کنتاکت های کنترل فشار کم می شود.

یکی از روش های قرارگیری لو پرشر (کنترل فشار کم دانفوس KP1) در مدار بدین صورت است که وقتی ترموستات سرمای بیش از حد را احساس کرد، به شیر برقی که روی لوله رانش بعد از کندانسور نصب شده فرمان قطع می دهد. وقتی برق شیر برقی از طریق ترموستات قطع شد، شیر برقی مسیر ماده مبرد به سمت برگشت کمپرسور را مسدود می کند. در حالی که کمپرسور کار می کند مبرد را از سمت مکش گرفته و به داخل کندانسور یا رسیور می فرستد.

چون شیر برقی راه را بسته ماده مبرد به مکش کمپرسور برنمی گردد. در نتیجه فشار در قسمت مکش کمپرسور پایین آمده و کنترل فشار کم که کنتاکت های آن در مدار فرمان کنتاکتور کمپرسور قرار دارند عمل کرده و کمپرسور را خاموش می کنند.

وقتی کمپرسور برای مدتی خاموش باشد سرمای اواپراتور کم شده ترموستات احساس گرما کرده و کنتاکت های آن وصل می شود. با وصل شدن ترموستات برق به شیر برقی رسیده و شیر برقی مسیر لوله رانش را باز می کند. اختلاف فشار در قسمت رانش و مکش سیکل تبرید در حالی که کمپرسور هنوز خاموش است، باعث میشود که ماده مبرد به سمت کمپرسور برگردد. و در نتیجه آن فشار در مکش کمپرسور بالا رفته در نتیجه کنتاکت های  لو پرشر (کنترل فشار کم) وصل شده و کمپرسور روشن می شود.

اجزای لو پرشر یا کنترل فشار کم

لو پرشر یا کنترل فشار کم دانفوس

اجزای تشکیل دهنده لو پرشر (کنترل فشار کم دانفوس KP1) عبارتند از:

1- پیچ تنظیم کنترل فشار پایین (LP)

3- بازوی اصلی

7- فنر اصلی

8- فنر اختلاف فشار

9- المان حسگر

10 – اتصال LP

12- سوئیچ

13- ترمینال‌

14- ترمینال اتصال به زمین

15- ورودی کابل

16- سوئیچ تامبلر

18- صفحه قفل‌کننده

30- دکمه ریست

 

محل نصب لو پرشر (کنترل فشار کم)

معمولا این قطعه بر روی سر سیلندر کمپرسور و یا در نزدیکی کمپرسور بر روی خط برگشت نصب می گردد.

لو پرشر (کنترل فشار کم دانفوس KP1) دارای عملکرد تنظیم مجدد دستی و خودکار هستند. لو پرشر های دارای تنظیم مجدد دستی را فقط می توان در حین کار با فعال کردن دکمه تنظیم مجدد، تنظیم نمود. در لو پرشر های ریست دار (دارای تنظیم مجدد خودکار)، پس از توقف عملیات، دستگاه به طور خودکار ریست می شود.

هر کد KP1 نوع عملکرد بازنشانی خاص خود را دارد. در زیر به دو مدل لو پرشر دستی و لو پرشر ریست دار دانفوس با کدهای زیر اشاره شده است که عبارت است از:

تنظیم خودکار : Auto reset 060-110166

تنظیم دستی (Manual reset) : 060-110366

اندازه دقیق لو پرشر (کنترل فشار کم دانفوس KP1) جهت سهولت نصب در تصویر زیر نمایش داده شده است.

لو پرشر یا پرشر سوئیچ دانفوس

اشتراک گذاری پست

دیدگاه (2)

 • رضا احمدی پاسخ

  بسیار عالی . جالب بود . ممنون میشم اگر بتونید نحوه نصب را هم با جزئیات یا با فیلم آموزش بزارید.

  1402-02-31 در 3:12 ب.ظ
  • گروه مانی برودت پاسخ

   خوشحالیم مقاله مورد توجه شما قرار گرفته است. سعی می کنیم در مقالات بعدی مدنظر قرار دهیم.

   1402-03-08 در 10:56 ق.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


شما این محصول را به سبد خرید اضافه کرده اید:

سلام

شما می توانید سوالات خود را مستقیما در واتساپ از ما بپرسید.

SocialSocialSocialSocial