کمپرسور هرمتیک

کمپرسور هرمتیک

کمپرسور هرمتیک

کمپرسور هرمتیک

کمپرسور هرمتیک بیشتر در یخچال‌های خانگی و تهویه مطبوع مورد استفاده قرار می گیرند. موتور کمپرسور در محفظه‌ای فولادی قرار گرفته که به آن ظرف هرمتیک یا بسته نیز گفته می‌شود که در آن هیچ گاز یا مایعی نمی‌تواند وارد یا خارج شود. کمپرسور هرمتیک دارای محفظه کم فشار است، به این معنی که داخل محفظه کمپرسور فقط تحت فشار مکش است در حالی که تخلیه می تواند داخل کمپرسور را دچار مخاطره نماید.

برچسب نوع که روی هر کمپرسور هرمتیک یافت می شود حاوی اطلاعات مهمی برای مشتری یا کاربر و همچنین برای فرآیند ارسال است. این جزئیات شامل نوع کمپرسور، مبردی که برای آن طراحی شده، فرکانس و ولتاژ شبکه است.کانکتور مکش برای مکش مبرد به داخل کمپرسور با کانکتورهای فرآیند و تخلیه که در طرفین مقابل قرار دارند استفاده می شود. مبرد فشرده از طریق کانکتور تخلیه از کمپرسور تخلیه می شود. کانکتور فرآیند به سیستم خنک کننده اجازه می دهد تا پس از نصب کمپرسور با مبرد شارژ شود. این فرآیند معمولاً در مرحله نهایی در خط مونتاژ سازنده انجام می شود.

کمپرسورهای هرمتیک

اجزا و عملکرد کمپرسور هرمتیک

یک کمپرسور هرمتیک معمولی خانگی ممکن است به طور مداوم برای بیش از 20 سال قابل استفاده باشد، اما اغلب در صورت ایجاد خرابی و آسیب قابل تعمیر نبوده و باید دور انداخته شود. از آنجایی که موتور و همچنین کمپرسور بسته برای تعمیر یا نگهداری قابل دسترسی نیستند، خرابی سیم پیچ داخلی موتور مانند اتصال کوتاه می تواند باعث تجزیه مبرد و آلودگی جدی به روغن روان کننده میل لنگ شود. بنابراین برای جلوگیری از چنین آسیب‌هایی، دستگاه‌های محافظ موتور داخلی و خارجی در صورت بروز هرگونه عیب، منبع تغذیه موتور را قطع می‌کنند.

ساختار کمپرسور هرمتیک یا بسته شامل دو قسمت اصلی است. در یک بخش قطعات مکانیکی فشرده‌سازی یعنی سیلندر، پیستون،‌ میل‌لنگ و … قرار گرفته اند و در سمت دیگر سیم‌پیچ و قطعات الکتریکی قرار می‌گیرند. این دو قسمت توسط یک شفت به یکدیگر متصل می شوند. در زیر به شرح  اجزا و عملکرد کمپرسور هرمتیک می پردازیم.

اجزا و عملکرد کمپرسور هرمتیک

اتصال الکتریکی در قسمت بیرونی کمپرسور دیده می شود. بسته به نوع دستگاه خریداری شده، تجهیزات راه اندازی گاهی اوقات با یک پوشش پلاستیکی محافظ مناسب از قبل مونتاژ می شوند.

پوسته کمپرسور از یک ورق فولادی ساخته شده است که پوشش بالایی با محفظه پایینی آن جوش داده شده است. این اتصال به صورت هرمتیک (بسته) مهر و موم شده است و اطمینان میدهد که مبرد نمی تواند به بیرون نشت کند. به منظور تضمین ثابت ماندن واحد مکانیکی (موتور، سیلندر و شیر) کمپرسور هرمتیک در مرکز محفظه آن، از چهار فنر برای نگه داشتن آنها در موقعیت طراحی شده استفاده می نماید. رابط های خارجی پوسته شامل دو صفحه پایه است که کمپرسور را قادر می سازد در داخل دستگاه نصب شود.

موتور برای کمپرسور اهمیت کلیدی دارد و از یک استاتور، روتور و کابل برق تشکیل شده است. اطمینان از اینکه  کمپرسور هرمتیک کمترین سطح سر و صدا را دارد، اولویت می باشد. موتور روی فنرها به همین دلیل نصب می شود که منجر به کاهش سطح ارتعاش می شوند. استاتور از یک دسته استاتور به همراه دو سیم پیچ مسی تشکیل شده است. دسته های استاتور با استفاده از ورق فلز ساخته می شود. سیم پیچ ها  دارای محافظ بوده تا مطمئن شوید که می توان از آسیب سیم های شل جلوگیری کرد. در مقابل، روتور دارای یک هسته آهنی است که از آلومینیوم ریخته شده است.

دستگاه راه اندازی الکتریکی ارائه شده باید برای هر کمپرسور مناسب باشد. دستگاه راه انداز وظیفه راه اندازی کمپرسور هرمتیک را بر عهده دارد و این کار را با تامین نیروی لازم برای فعال شدن سیم پیچ راه اندازی انجام می دهد. هنگامی که  موتور کمپرسور هرمتیک شروع به چرخش کرد، برق از طریق موتور به سیم پیچ اصلی تامین می شود. یک اتصال انعطاف پذیر به موتور از طریق کابل برق ارائه می شود.

عملکرد کمپرسور هرمتیک

واحد پیستون و سیلندر شامل چهار عنصر متمایز است: یک بلوک، لوله تخلیه، میل لنگ و پیستون.

لوله تخلیه بر روی بلوک نصب شده است و یک پمپ روغن در پایین میل لنگ قرار دارد. پیستون دارای یک میله پیستون است که از طریق پین پیستون به هم متصل می شوند. دو محفظه تخلیه در داخل بلوک قرار داده شده است و برای فعال کردن مبرد فشرده به محل اتصال تخلیه استفاده می شود. انعطاف پذیری خود لوله با چرخش لوله تخلیه افزایش می یابد. میل لنگ به طور ایمن به روتور متصل می شود و چرخش های موتور را به ضربات پیستون تبدیل می کند. در نتیجه این ضربات پیستون، سیلندر به سمت بالا و پایین حرکت می کند. این حرکت است که اجازه می دهد مبرد به داخل مکیده شود، سپس فشرده شده و در نهایت تخلیه گردد.

واحد سوپاپ از یک شیر تخلیه و واحد مکش استفاده می کند که هر دو روی صفحه شیر اصلی نصب می شوند. دریچه ها به باز و بسته شدن صفحات سوپاپ در طی فرآیندهای مکش و تخلیه کمک می کنند.

این عمل به مبرد فشرده شده اجازه می دهد تا راه خود را به داخل محفظه های تخلیه باز کند. در نهایت از یک صدا خفه کن برای کاهش صدایی که در اثر مکش ایجاد می شود استفاده می شود.

اجزای کمپرسور هرمتیک
 1. اتصالات و صفحات پایه
 2. کاور بالای کمپرسور
 3. براکت استاتور
 4. استاتور (با پیچ)
 5. روتور
 6. واحد سوپاپ (پیچ، پوشش سیلندر، واشر، صفحه سوپاپ)
 7. میل لنگ با گیره
 8. میله های اتصال با پیستون
 9. تیوپ برداشت روغن
 10. فنر با سیستم تعلیق
 11. لوله تخلیه داخلی (پیچ، واشر، واشر)
 12. تجهیزات راه اندازی (دستگاه PTC، کاور، سیم های کمکی)

 

مزایای کمپرسور هرمتیک

از مزایای این کمپرسورها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • از آنجایی که تمام قطعات در داخل یک کاور قرار دارند جابجایی آن‌ها بسیار آسان است.
 • به دلیل اینکه هیچ اتصال شفت خارجی وجود ندارد،‌ استهلاک در این کمپرسورها بسیار کمتر می باشد.
 • سیستم روغن‌کاری کمپرسورهای هرمتیک به دلیل داشتن محفظه مخصوص بسیار ساده است ونیازی به روغن کاری خارجی وجود ندارد.
 • احتمال نشت مبرد در آن‌ها وجود ندارد.
 • طول عمر کمپرسورهای هرمتیک بسیار بالاست.

کمپرسورهای سیستم های تبرید

مقالات مرتبط با کمپرسور

اشتراک گذاری پست

دیدگاه (2)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


سلام

شما می توانید سوالات خود را مستقیما در واتساپ از ما بپرسید.

SocialSocialSocialSocial