شیر انبساط اتوماتیک چیست؟

شیر انبساط اتوماتیک چیست؟

شیر انبساط اتوماتیک

شیر انبساط اتوماتیک چیست؟

همانطوری که از اسم این شیرها بر می آید شیر انبساط اتوماتیک یکی از انواع شیر انبساط بوده که به صورت خودکار یا اتوماتیک عمل کرده و یا با یک بار تنظیم نمودن فنر به ازای فشار مورد نظر، تنظیم جریان مبرد مایع به اواپراتور به صورت اتوماتیک انجام شده و فشار در اواپراتور بدون توجه به بار آن، در حد ثابتی باقی می ماند.

 

اجزاء شیر انبساط اتوماتیک

شیر انبساط اتوماتیک یا اکسپنشن ولو اتوماتیک از اجزا زیر تشکیل شده است:

  • سوزن و بدنه
  • دیافراگم فشار
  • فنر که می توان به وسیله پیچ تنظیمی فشار آن را کنترل نمود
  • صافی در ورودی شیر برای جلوگیری از ورود مواد خارجی و انسداد شیر

شکل زیرساختمان واقعی نمونه ای از شیر انبساط اتوماتیک را نشان می دهد.

اجزاء داخلی شیر انبساط اتوماتیک

اجزاء داخلی شیر انبساط اتوماتیک

عملکرد شیر انبساط اتوماتیک

عملکرد شیر انبساط اتوماتیک یا اکسپنشن ولو اتوماتیک به این صورت است که، مقدار مبرد ورودی به اواپراتور را با توجه به تغییرات بار تبرید تنظیم نموده و فشار آن را در حد ثابتی نگه می دارد. خاصیت ثابت بودن فشار شیر از مقابله دو نیروی مخالف ۱- فشار اواپراتور و ۲- فشار فنر ناشی می شود. فشار اواپراتور که به یک طرف دیافراگم وارد می شود می خواهد شیر را ببندد ولی فشار فنر که به طرف مقابل دیافراگم اثر می کند باعث باز شدن شیر می شود. به این ترتیب در هنگام کار کمپرسور این شیر فشار اواپراتور را با فشار فنر در حال تعادل نگه می دارد.

به طور مثال فرض کنید فنر طوری تنظیم شده که فشار اواپراتور 5kpa- باشد. با کاهش فشار اواپراتور به کمتر از 50kPa، فشار فنر از فشار اواپراتور بیشتر شده و باعث باز شدن شیر می شود. به این ترتیب مایع بیشتری به اواپراتور جریان یافته و سطح بیشتری از آن با مبرد مایع تماس می یابد. به این ترتیب به دلیل افزایش سطح جذب کننده حرارت اواپراتور، شدت تبخیر افزایش یافته و افزایش فشار اواپراتور تا برابر شدن با فشار فنر افزایش می یاید. چنانچه فشار اواپراتور از 5kpa- بیشتر شود، فشار اواپراتور بر فشار فنر غلبه می کند و شیر بسته می شود. به این ترتیب جریان مایع به اواپراتور کاهش و مقدار سطح مؤثر اواپراتور نیز کاهش می یابد. بدیهی است این امر شدت تبخیر را کاهش می دهد و فشار اواپراتور را تا برقراری مجدد تعادل با فشار فنر تقلیل می دهد.

همانطور که می دانید تبخیر مبرد در اواپراتور مدت کوتاهی پس از خاموش شدن کمپرسور ادامه می یابد. چون بخار تولید شده به وسیله کمپرسور مکیده نمی شود. لذا فشار اواپراتور افزایش می یابد. بدین ترتیب در طول خاموش بودن کمپرسور، فشار اواپراتور همواره از فشار فنر زیادتر بوده و شیر کاملا بسته می ماند. ولی با روشن شدن کمپرسور، بلافاصله فشار اواپراتور به کمتر از فشار فنر کاهش می یابد. شیر انبساط باز شده و اجازه می دهد برای برقراری تعادل بین فشارهای اواپراتور و فنر، مایع کافی به اواپراتور جریان یابد.

عملکرد شیر انبساط اتوماتیک

عملکرد شیر انبساط اتوماتیک

معایب شیر انبساط اتوماتیک

عیب اصلی شیر انبساط اتوماتیک راندمان نسبتا کم آنها در مقایسه با سایر انواع کنترل کننده های مبرد می باشد. با توجه به اینکه شیر انبساط اتوماتیک یا اکسپنشن ولو اتوماتیک اجازه می دهد در زمان بارهای سنگین تنها قسمت کوچکی از اواپراتور با مایع پر شود، ظرفیت و راندمان سیستم تبرید به دلیل ثابت بودن فشار شیر، محدود می شود و نمی توان به ظرفیت و راندمان های بالاتری دست بافت. همچنین به دلیل اینکه فشار اواپراتور در طول کار کمپرسور ثابت می ماند بایستی شیر را برای کمترین درجه حرارت لازم اواپراتور تنظیم نمود. این امر موجب کاهش ظرفیت و راندمان کمپرسور خواهد شد. زیرا در اوایل سیکل کاری سیستم، اواپراتور پر و دمای مکش بالاتر است و کمپرسور نمی تواند بلافاصله اواپراتور را تخلیه نماید و سریعا دما را کاهش دهد.

عیب دیگر شیر انبساط اتوماتیک که به ثابت بودن فشار آن مربوط می شود، این است که نمی توان آن را همراه با کنترل کننده فشار کم به کار برد. زیرا کار اصلی کنترل کننده فشار کم به تغییرات فشار اواپراتور در طول سیکل بستگی دارد. چیزی که به هنگام استفاده از شیر انبساط خود کار عملا نمی تواند وجود داشته باشد.

راندمان شیر های انبساط خودکار در شرایط بارهای زیاد، کم می باشد. به همین دلیل صرفا در تجهیزات کوچک نظیر یخچال ها و فریزرهای خانگی و یخچال های کوچک بستنی که بارهای نسبتا ثابتی دارند به کار می روند. ولی حتی در این موارد نیز به علت مؤثر بودن و ارزان بودن سایر انواع کنترل کننده های جریان مبرد، به ندرت از شیر های انبساط خود کار استفاده می کنند.

اشتراک گذاری پست

دیدگاه (2)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


سلام

شما می توانید سوالات خود را مستقیما در واتساپ از ما بپرسید.

SocialSocialSocialSocial